5 tipů, jak doma ušetřit za vytápění

19.9.2023 (před 8 měsíci) | doba čtení: 3 minuty
Vysokéceny za vytápění a energie obecně se v minulém roce dotkly téměř každého. A přestože teplé počasí nepřidává k chuti řešit vytápění na další zimu, jsou to právě letní měsíce, kdy je třeba nad tímto tématem přemýšlet. Pouze tak budete mít dostatek času provést případné změny, které vám při další topné sezóně výrazně ušetří náklady. Máme pro vás několik tipů, jak doma ušetřit za vytápění už příští topnou sezónu.

Nechte teplo přirozeně šířit

Prosnížení nákladů na vytápění je velmi důležité správně využívat radiátory a další zdroje tepla. Ty by neměly být zablokované žádným nábytkem či dočasnými prvky v domácnosti, například roztaženým sušákem na prádlo. V topné sezóně je důležité, aby se ohřátý vzduch od topení mohl šířit dále po domácnosti. Díky tomu vytopíte rychleji a účinněji celý prostor. Topení pak můžete vypínat, zároveň se nemusíte spoléhat na přímotopy či ohřívací deky ve špatně vytopených místnostech.

Zavčas odvzdušněte topení

Předzačátkem topné sezóny je třeba zkontrolovat, zda nejsou radiátory zavzdušněné. Zejména v horních patrech domů či v bytech ve vyšších podlažích bývá tento problém celkem častý. Topení pak může fungovat pouze z části, v některých případech pak téměř netopí.
Uvětšiny moderních radiátorů bude stačit povolit příslušný ventil, často to zvládnete pouze rukou, případně je klíček pověšený vedle něj. Pod ventil určitě umístěte nádobu na vodu, abyste zachytili vytékající vodu.

Pozor na kvalitu oken

Kvalita oken je jedním z klíčových faktorů, který rozhoduje o nákladech na vytápění. Ani ten nejúspornější zdroj vytápění nemůže soupeřit se špatně utěsněnými okny. Výměna starých nekvalitních nebo špatně těsnících oken může ušetřit až 30 % energie na vytápění, ať už topíte čímkoliv. Zároveň nemusí jít pouze o problém starých dřevěných oken. Špatně seřízená plastová okna mohou způsobovat stejně podstatné úniky tepla.
Pohled termokamery na různá okna – zdroj Vekra.cz
Pohled termokamery na různá okna – zdroj Vekra.cz

Správně větrejte

Mnoho lidí si účet za vytápění nevědomky zvyšuje kvůli nesprávnému větrání. I během zimních měsíců je samozřejmě třeba větrat. Vzduch v místnostech se musí pravidelně obměnit, abyste se vyhnuli bolestem hlavy a další projevům vydýchaného kyslíku. A také abyste se přirozeně zbavovali nadbytečné vlhkosti v interiéru a zabránili rosení oken a vzniku nepříjemných plísní.
Lidé v zimě často otevírají okna na ventilaci, aby místnost provětrali, ale nepřišli o cenné teplo. Tento přístup je ale nesmyslný, dlouhodobě otevřeným oknem na ventilaci ani nevyvětráte, ani nezabráníte úniku tepla. Daleko lepší je na krátkou dobu otevřít okno dokořán, abyste vzduch v místnosti rychle vyměnili, ale neztratili drahocenné teplo. Při rychlém a intenzivním větrání dokořán odejde i přebytečná vlhkost, ale neochladí se stěny.

Zvažte způsob vytápění

Energetická krize ukázala, že není dobré spoléhat se na jeden způsob vytápění. Ten se může vždy nevyzpytatelně zdražit a vaše náklady na vytápění tak raketově vzrostou. Zvažte proto, zda máte možnost zavést do domácnosti i alternativní způsob vytápění.

Jaká je vaše cena?

?
Tvrdé dříví
Nejprodávanější
Měkké dříví
?
?
Proč je to potřeba?
Sdílet článek
share iconshare iconshare iconshare icon

Neprošvihněte nové funkce!

Žádný spam a kdykoli se můžete odhlásit.

Buďte v obraze!

Pečlivě pracujeme na nových funkcích:

... jako je hlídací pes:
bude monitorovat cenu dřeva za vás a dá vám vědět, až bude nejlevnější.

... nalezení nejvýhřevnějšího paliva:
každá dřevina má jinou výhřevnost, kterou ovlivňuje i vlhkost - najdeme aktuálně nejlevnější cenu na jednotku tepla

... cenová mapa ČR:
zobrazí jaké jsou ceny v různých částech republiky, pro různé typy dřeva.


... je aktuálně cenově lepší suché/syrové a tvrdé/měkké:
skrze výpočet výhřevnosti spočítáme, která dřevina je vzhledem k podmínkám na trhu cenově nejvýhodnější.

... a mnoho dalšího!

Neprošvihněte nové funkce!

Žádný spam a kdykoli se můžete odhlásit.