Hořící dřevo

Brikety nebo palivové dřevo? V čem je rozdíl?

9.5.2022 (před 2 lety) | doba čtení: 5 minut

Co jsou brikety?

Brikety se vyrábí z dřevěných částeček jako jsou hobliny, kůra nebo piliny (tzv. štěpky). Tento materiál je za vysokého tlaku lisován do pevných palivových briket předem daného tvaru. Do briket se obvykle nepřidávají žádná další pojiva ani chemické přísady, drží pohromadě tlakem. Brikety jsou stejně jako palivové dřevo čistě přírodní hořlavý materiál.

Rozdíl palivového dřeva a briket

BriketyPalivové dřevo
Výhřevnostdostupné i 23 MJ/kg, standardně 18 MJ/kg, tedy 5 kWh/kg14 MJ/kg (habr např. 17 MJ/kg, dub a buk 16 MJ/kg)
Cena za 1 kWhs výhřevností 5 kWh/kg a cenou 9 Kč/kg je cena cca 1,8 Kč/kWhpři nákupu dřeva na paletě, ceně cca 5 Kč/kg a výhřevnosti 4,2 kWh/kg pro listnaté stromy je cena 1,2 Kč/kWh
Skladováníjednodušší a méně nepořádku, zaberou méně místa, na celý rok vytápění stačí často jedna velká paletavíce nepořádku; je možné koupit rovnané palivové dřevo, ale i tak zabere více místa
Estetičnost a plamenbrikety žhnou, ale v krbu vypadají nudněpraskající polínka s živým plamenem briketami nenahradíte
Možnost použitíokamžitěideálně dvouleté skladování pro vyschnutí; pro okamžité použití se musí koupit suché (i přes vysoký příplatek je mnohdy levnější, než brikety)
Vlhkost (velmi důležitá pro výhřevnost)vždy optimální, certifikovaný proces výrobyopravdu suché lze získat jen u pár prodejců v republice; syrové se často nechává příliš dlouho ležet v kulatině před naštípáním, dokonale už nikdy nevyschne, zahnije
Množství popela1 %0,3-1 % (kůra ale až 4 %)

Kromě toho je šíře použití palivového dřeva daleko větší, než u briket. Pohled na plápolající oheň a praskající dřevo v krbu uklidňuje. Brikety tuto atmosféru nevykouzlí. Palivové dřevo je proto vhodnější do krbu, na táborák, na grilování i uzení. Na podpal do krbu bude potřeba stejně měkké palivové dřevo, které rychle chytne a vytváří plamen. Klasika má zkrátka univerzální využití.

Krb s plápolajícím ohněm a dřevníkem. I v moderních domech se může skladovat dřevo, a přitom je důležitým designovým prvkem.

Rozdíl obou typů vytápění je i v ceně. Cena briket za 10 kilogramů se pohybuje okolo 90 korun. Brikety pro noční topení stojí okolo 130 korun za 10 kilogramů. U palivového dřeva je přepočet na hmotnost složitější. Hmotnost závisí na druhu dřeva. Obvykle se hmotnost pohybuje od 400-700 kg/m3. Např. smrk v suchém stavu váží okolo 600 kg/m3.

Pokud vezmeme cenu z našeho kalkulátoru, můžeme koupit 7,5 m3 rovnaného palivového dřeva za cenu 26 600 Kč (v době psaní článku). Tato cena zahrnuje i dopravu, což je potřeba k briketám ještě připočítat, nebo si je vyzvednout svépomocí.

Tip Palivové dřevo dobře uskladněte, aby zbytečně nevlhlo. Na topení používejte výhradně suché palivové dřevo.

Výhřevnost

Cena palivového dřeva závisí na tom, o jaký typ jde. Pro stanovení ceny je důležitá výhřevnost. Tvrdé i měkké dřevo mají svou roli v krbech a vytápění. Nejdražší bývají palivová dřeva jako duby, buky, javory, jasany, akát, habr, švestky i třešně, které mají nejvyšší výhřevnost.

Vyšší výhřevnost znamená, že je potřeba objemově méně dřeva v jakékoliv podobě pro získání stejného množství tepla..

Brikety v ohni. Důležitým pozitivem výběru briket je jejich skladnost a menší nepořádek při jejich manipulaci.

Výhřevnost a doba hoření je docela alchymie. Jedno poleno dubu má větší hustotu i větší hmotnost než poleno smrku. Poleno dubu hoří proto déle než poleno smrku. Tvrdé dřevo má vyšší hustotu, je těžší a hoří déle.

Nejlevnější pak smrk, borovice, bříza, lípa, olše a modřín, které mají nižší výhřevnost. Měkké dřevo je vhodné pro rychlé vytopení místnosti. Rychle vzplane a dobře se podpaluje.

Tip: Při výběru palivového dřeva sledujte údaje o výhřevnosti a zbytkové vlhkosti.

Tvar briket není náhodný. Je poměrně důležitý pro délku hoření. Intenzivního plamene dosáhnete s briketami s dírou uvnitř. Pokud spíš potřebujete natáhnout dobu hoření, volte válcové brikety bez otvoru.

Společné vlastnosti palivového dřeva a briket

Palivové dřevo i brikety představují cenný zdroj i po vyhoření. Popel se hodí jako hnojivo, nebo do kompostu. Neobsahuje dusík, zato v něm najdete fosfor a draslík. Což jsou prvky vhodné pro ovocné stromky, okrasné rostliny, ale i pro plodovou zeleninu. Popel se rozhodně nehodí z uhlí, je rizikový.

Páka naplněná kávou. Nejen popel spáleného dřeva je vhodné hnojivo. Přírodní hnojivo je i kávová sedlina, nebo kávový puk.

Popel ze dřeva má vysoké pH, okolo 12. K rostlinám, které chtějí kyselou půdu (borůvky, vřesy, azalky, rododendrony či hortenzie), jej nesypejte.

Při spalování briket i palivového dřeva vzniká jen malé množství kouře bez škodlivých plynů. Jde o jediný 100% obnovitelný zdroj tepla. Spalování dřeva nezatěžuje životní prostředí. Strom ke svému růstu potřebuje CO2 ze vzduchu a na oplátku poskytuje kyslík. Za svůj život uloží strom cca 60 % CO2 do půdy. Spaluje se jen zbylých 40 %, tedy dřevo nad zemí.

Brikety mají obvykle schopnost hořet déle než palivové dřevo. Doba hoření závisí na tom, jak kvalitně jsou piliny slisované i na typu použité dřeviny. Listnaté stromy hoří déle. Obvykle se udává doba hoření briket 3-5 hodin (kůrové brikety až 10 hodin). Palivové dřevo se při správném výběru i při vhodném prosušení dostává na stejné časy.

Víte, že

Za zmínku stojí třetí typ podpalu vyrobený čistě ze dřeva. Jedná se o pelety. Vyrábějí se ze zbytkového dřeva, které zůstává při jeho zpracování. Pelety se využívají v peletových kamnech, nebo v kotli na pelety. Po dohoření zůstává z pelet jen málo popela.

Při nákupu hledejte osvědčené brikety, u kterých bude odpovídat doba hoření skutečnosti. Neměly by se drolit. Palivové dřevo vás může oslovit cenou. Hledejte dodavatele se suchým dřevem. Podle uvedených údajů si spočítejte výhřevnost.

Sdílet článek
share iconshare iconshare iconshare icon

Neprošvihněte nové funkce!

Žádný spam a kdykoli se můžete odhlásit.

Buďte v obraze!

Pečlivě pracujeme na nových funkcích:

... jako je hlídací pes:
bude monitorovat cenu dřeva za vás a dá vám vědět, až bude nejlevnější.

... nalezení nejvýhřevnějšího paliva:
každá dřevina má jinou výhřevnost, kterou ovlivňuje i vlhkost - najdeme aktuálně nejlevnější cenu na jednotku tepla

... cenová mapa ČR:
zobrazí jaké jsou ceny v různých částech republiky, pro různé typy dřeva.


... je aktuálně cenově lepší suché/syrové a tvrdé/měkké:
skrze výpočet výhřevnosti spočítáme, která dřevina je vzhledem k podmínkám na trhu cenově nejvýhodnější.

... a mnoho dalšího!

Neprošvihněte nové funkce!

Žádný spam a kdykoli se můžete odhlásit.