Něco o bukovém dřevě
Nejčastěji se prodává buk s příměsí dubu nebo habru, což není na škodu. Jde o ještě tvrdší dřevo. Za stejnou cenu díky tomu získáte ještě víc tepla. V případě nejtvrdšího habru dokonce cca 15 % navíc.
Bukové dřevo není po vysušení jen skvělým palivem, ale také perfektním dřevem do pece na pizzu a do udíren. Má velmi příjemnou vůni. Udit s ním můžete ryby, sýry i vepřové maso. Všimněte si na obalech, že snad všechny slovenské tradiční potraviny včetně korbáčiku se stále udí na bukovém dřevě.
Buk se hodí také do krbu. Dlouho v něm vydrží bez častého přikládání a téměř nepraská stejně jako ostatní tvrdé dřeviny. Pokud máte rádi posezení u otevřeného krbu, buk si zamilujete.
Syrový buk do kamen nepatří
Zvýšenou pozornost věnujte vlhkosti. Jde o klíčový parametr při nákupu. V syrovém stavu bývá totiž výhřevnost až poloviční v porovnání se suchým bukem. Znamená to, že ze syrového kubíku dostanete až o polovinu méně tepla než ze suchého, čímž za své peníze získáte jen polovinu energie. Místo například jednoho suchého kubíku budete muset nakoupit dva, což si mnoho lidí neuvědomuje.
Perfektně suché dřevo s vlhkostí pod 20 % je nicméně výrazně dražší, protože musí projít sušárnou nebo být 2 roky na skladě v ideálních podmínkách pro přirozené vysychání. Proto bývá nejchytřejší kupovat levné syrovější dřevo nejméně 2 roky dopředu a nechat si jej v dřevníku přirozeně vyschnout, což nic nestojí.
Ačkoliv je obecně při aktuální kůrovcové kalamitě tvrdého dřeva nedostatek a ceny se tím pádem drží mnohem výš oproti smrku, zůstává bukové dřevo dostupné i v dokonale suchém stavu. Jeho cena se drží i pod úrovní dřevěných briket a stále platí, že dřevo lze právem nazvat nejlevnějším zdrojem tepla. Zároveň jde o jediný 100% obnovitelný zdroj energie původem z českých lesů.