Cena dřeva z lesa? Skoro zadarmo, ale …

Doba čtení: 4 minuty

Popadané dřevo je v lese zdarma, nicméně jen suché do průměru 7 centimetrů bez kůry. Pokud se pustíte do kácení, počítejte s cenou kolem 300 Kč za 1 prms s daní, ale bez všech nákladů na vytěžení a zpracování (času, nafty, elektřiny do štípačky apod.)

Ani takový spadlý strom z lesa jen tak odvézt nemůžete. Má totiž v průměru víc jak 7 cm. Ani takový spadlý strom z lesa jen tak odvézt nemůžete. Má totiž v průměru víc jak 7 cm.

Již naštípané palivové dřevo nabízejí k prodeji specializované komerční firmy, ale i pily, některé obce a soukromí vlastníci lesů.

Lesy České republiky nabízejí dřevo pro samovýrobu. Běžně se tyto ceny uvádí v ceně za rovnanou kulatinu o délce 1 metr. To komplikuje jakékoliv srovnání. My je proto přepočítali na cenu za štípaný metr polínek o délce 33 cm. Ceny jsou aktuální k roku 2022. I tak berte ceny s drobnou rezervou. Každá dřevina má totiž trochu jiný koeficient - kmen je laicky řečeno jinak křivý u buku i u dubu.

Dvě pracovité osoby zvládnou za týden připravit přibližně 12 prms, píše Lars Mytting ve své knize Dřevo.

Lesy ČR nabízí běžně i možnost tzv. samovýroby. Revírník Lesů ČR označí vybrané stromy a zájemce si po vzájemné dohodě s lesní správou tyto stromy za poplatek na vlastní náklady vykácí a zpracuje ve vlastní režii. Základní nabídka je vztažena jen na fyzické osoby, odebrané množství je maximálně 35 m3 na osobu za rok. Před odběrem musí být uzavřena smlouva. Firemním zákazníkům se vytváří smlouvy individuálně po dohodě s obchodníkem. Kvůli extrémnímu zájmu v této energetické krizi se na povolení čeká aktuálně i několik měsíců.

Cena dřeva z lesa vč. DPH pro tzv. samovýroby u Lesy ČR za 1 prms

DřevinaHmotnatost 0,19Hmotnatost 0,69Hmotnatost 1+
měkké dřevo179--
bříza250500607
tvrdé dřevo286571714
dub nebo akát343686857

Při nákupu dřeva z lesa se setkáte s pojmem hmotnatost. Hmotnatost vyjadřuje objem průměrného stromu v porostu v m3. Například hodnota 0,09 znamená, že průměrná hmota (objem) stromů určených k samovýrobě je 0,09 m3. Pro přípravu 1 m3 dříví v porostu s hmotnatostí 0,09 je možné předpokládat, že musíte pokácet a zpracovat zhruba 11 stromů (1/0,09). S hmotnatostí 0,49 bude potřeba zpracovat 2 stromy (1/0,49). Čím větší hmotnatost (starší stromy), tím méně práce, ale dražší dřevo. Dřevo s větší hmotnatostí se nicméně pro samovýrobu moc často neuvolňuje. Pro správce lesa je totiž samovýroba skvělou příležitostí, jak vyčistit mladší les zadarmo od napadených a popadaných stromů a snížit hustotu porostu - prořezávka.

Cena samovýroby se odvíjí od druhu dřeva a síly kmene. Po kůrovcové kalamitě šly ceny smrkového dřeva o 40 % dolů. Smrkové souše byly dokonce za 143 Kč/prms. Vytěžené, naštípané a vyschlé smrkové dřevo stálo 500 Kč/m3. V obecním lese šlo pořídit ještě v roce 2021 jeden sypaný metr i za 89 korun včetně daně, ale v roce 2022 i toto obecní dřevo výrazně zdražilo, běžně na 500 Kč za kubík samotěžby. Připomínám, že uvádíme ceny přepočtené na prms, ale u samovýroby získáte živé stromy v lese a vše včetně pokácení, dopravy a štípání si člověk musí zařídit sám.

Pokud nemáte zájem o kácení dřeva vlastní silou, nabízí se i možnost prodeje zpracovaného štípaného dřeva. Podle srovnávače palivového dřeva vychází cena měkkého štípaného dřeva s délkou kolem 33 cm včetně dopravy na cca 1 100 Kč za 1 prms v době psaní článku. Cena se liší pro každou adresu kvůli jiné vzdálenosti od dřevoskladů. 1 prms buku v délce 33 cm vychází na 1 900 Kč.

Cena pro každou adresu se ale liší. Zjistěte, jaká je pro vaší oblast:

Jaká je vaše cena?

?
Tvrdé dříví
Nejprodávanější
Měkké dříví
?
?
Proč je to potřeba?
Sdílet článek
share iconshare iconshare iconshare icon

Neprošvihněte nové funkce!

Žádný spam a kdykoli se můžete odhlásit.

Buďte v obraze!

Pečlivě pracujeme na nových funkcích:

... jako je hlídací pes:
bude monitorovat cenu dřeva za vás a dá vám vědět, až bude nejlevnější.

... nalezení nejvýhřevnějšího paliva:
každá dřevina má jinou výhřevnost, kterou ovlivňuje i vlhkost - najdeme aktuálně nejlevnější cenu na jednotku tepla

... cenová mapa ČR:
zobrazí jaké jsou ceny v různých částech republiky, pro různé typy dřeva.


... je aktuálně cenově lepší suché/syrové a tvrdé/měkké:
skrze výpočet výhřevnosti spočítáme, která dřevina je vzhledem k podmínkám na trhu cenově nejvýhodnější.

... a mnoho dalšího!

Neprošvihněte nové funkce!

Žádný spam a kdykoli se můžete odhlásit.