Dřevník

Jak správně uskladnit palivové dřevo na zimu

18.11.2024 (před 23 dny) | doba čtení: 3 minuty

Příprava dřeva před uskladněním

Aby dřevo dobře vysychalo, je třeba ho správně připravit. Špalky nařežte na délku odpovídající vašim kamnům nebo krbu, což bývá obvykle mezi 25–33 cm. Kromě délky je důležité i štípání: pamatujte, že větší špalky schnou déle než menší kousky. Proto doporučujeme štípat dřevo na menší polena – ta schnou rychleji a snadno se zapalují.

Pomocníci a nářadí pro zpracování dřeva

Existuje celá řada nástrojů, které vám zpracování dřeva na topení výrazně usnadní. Na řezání se skvěle hodí kolébková nebo kvalitní motorová pila, která rychle a přesně nařeže dřevo na požadovanou délku. K rozštípání větších kusů jsou pak ideální štípače, kde si můžete vybrat mezi ručními a elektrickými, přičemž elektrické štípače oceníte hlavně při větších objemech dřeva. Pokud máte větší množství dřeva, vyplatí se investovat do kvalitního stroje, který vám ušetří spoustu práce. Pro následný přesun těžkých špalků pak doporučujeme využít zahradní vozík. Při každé práci s dřevem vždy myslete především na svou bezpečnost. Rukavice, ochranné brýle a pevná obuv jsou naprostou nezbytností. S pilou a sekerou vždy zacházejte s maximální opatrností, ať se vyhnete zbytečným úrazům.

Štípačka Zdroj: shutterstock.com

Skladování palivového dřeva

Výběr místa

Po zpracování je klíčové najít pro dřevo správné místo. Nejlepší je takové, které je suché a vzdušné a kde může kolem dřeva volně cirkulovat vzduch. Skladování na otevřeném prostranství není vhodné proto, že déšť a sníh mohou dřevo znovu navlhčit, což sníží jeho výhřevnost. Pokud nemáte kryté dřevníky, najděte pro dřevo alespoň takové místo, které má i v zimě dostatečný dosah slunečního svitu a chraňte ho provizorní stříškou.

Správné ukládání dřeva

Dřevo vždy skládejte do úhledných stohů, kde každý špalek dobře zapadne. Pokud je to možné, dejte pod dřevo palety nebo jiný podklad, aby nebylo v přímém kontaktu s vlhkou zemí. Tímto způsobem podpoříte jeho rovnoměrné vysychání a usnadníte si i pozdější manipulaci.

Ochrana před vlhkostí

Aby dřevo zůstalo suché, přetáhněte přes stoh plachtu nebo jiný voděodolný materiál. Nezakrývejte ho však úplně – dolní část nechte odkrytou, aby vlhký vzduch mohl volně unikat a nedocházelo tak ke vzniku plísně. Mějte na paměti, že dobrá cirkulace vzduchu snižuje riziko hniloby.

Organizace prostoru

Pokud topíte celou zimu, doporučujeme mít dřevo uskladněné co nejblíže domu, abyste ho nemuseli často přenášet. Seřaďte si ho do vrstev podle stáří nebo vlhkosti: suché a připravené dřevo mějte v dosahu a čerstvě naštípané naopak uložte v zadní části, kde bude dobře větrat a přirozeně schnout. Takto připravené dřevo vás spolehlivě zahřeje a vydrží déle – a vy se můžete těšit na příjemné teplo po celou zimu.

Polena Zdroj: shutterstock.com

Sdílet článek
share iconshare iconshare iconshare icon

Neprošvihněte nové funkce!

Žádný spam a kdykoli se můžete odhlásit.

Buďte v obraze!

Pečlivě pracujeme na nových funkcích:

... jako je hlídací pes:
bude monitorovat cenu dřeva za vás a dá vám vědět, až bude nejlevnější.

... nalezení nejvýhřevnějšího paliva:
každá dřevina má jinou výhřevnost, kterou ovlivňuje i vlhkost - najdeme aktuálně nejlevnější cenu na jednotku tepla

... cenová mapa ČR:
zobrazí jaké jsou ceny v různých částech republiky, pro různé typy dřeva.


... je aktuálně cenově lepší suché/syrové a tvrdé/měkké:
skrze výpočet výhřevnosti spočítáme, která dřevina je vzhledem k podmínkám na trhu cenově nejvýhodnější.

... a mnoho dalšího!

Neprošvihněte nové funkce!

Žádný spam a kdykoli se můžete odhlásit.