Tepelné čerpadlo: Co už vám prodejci neřeknou? AKTUALIZACE 2024

10.5.2022 (přibližně před 2 roky) | doba čtení: 7 minut
Pojďme se na tepelné čerpadlo podívat kriticky:
 • než provedete vrt pro tepelné čerpadlo, čeká vás náročné byrokratické kolečko,
 • plošnými kolektory v zemi si zdevastujete stávající zahradu,
 • počáteční náklady tepelného čerpadla se počítají ve statisících oproti kamnům na dřevo za pár tisíc,
 • hlučnost na úrovni myčky na nádobí (v zimě je u vzduch/voda hlučnost vyšší),
 • strmě rostoucí ceny elektrické energie na rozdíl od nižšího růstu cen alternativních paliv (např. palivové dřevo).
 • už při o něco nižší teplotě je výkon TČ poloviční

Tepelné čerpadlo země/voda

Počítejte s byrokracií. U tepelného čerpadla země/voda je potřeba počítat s výdaji na hlubinný vrt. Vrt se ale nedá provést všude. Před prováděním vrtů je nutné zjistit, zda je možné na pozemku vrtat a do jaké hloubky. Problém to může být v chráněných krajinných oblastech, u důlních šachet, ochranných pásmech lázní nebo metra. Ještě než se pustíte do vrtů, budete si muset opatřit povolení a projekt na realizaci zemní sondy. Neobejdete se bez schválení pro hydrogeologický průzkum i schválení vodoprávním úřadem.
Pokud už máte založenou zahradu, může být tepelné čerpadlo země/voda poměrně krutý zásah do fungující zahrady. Místo hlubinného vrtu můžete zvolit plošný kolektor. V obou případech jde o finančně drahý výdaj, který vyžaduje prostor. Nutné je zajistit odvoz suti, což jsou další výdaje a čas, který oddaluje chvíli použití tepelného čerpadla.
Když je kolektor špatně umístěn a nerespektuje schopnost horniny předat teplo, projeví se to na kvalitě trávy na povrchu. Špatně zvolená hloubka potrubí, nedostatečná rozteč nebo špatná délka potrubí vedou k ochlazování okolní půdy. Kolektor nestíhá regenerovat, ale ani tepelné čerpadlo nepracuje na plný výkon a nespoří tolik, kolik by mohlo.
Při instalaci plošných kolektorů tepelného čerpadla schytá vaše zahrada pořádnou ránu.
Při instalaci plošných kolektorů tepelného čerpadla schytá vaše zahrada pořádnou ránu.

Návratnost investice

Aktuálně se vrty provádějí nejčastěji do hloubky 150 metrů. Větší hloubka znamená vyšší teplotu horniny. Sonda bude mít ve větší hloubce vyšší akumulační potenciál, náklady na hlubší vrt však budou vyšší. V tomto ohledu je nutné znovu přepočítat návratnost investice.
Ačkoliv je Země nevyčerpatelná zásobárna energie, u geotermálních vrtů může podle studií docházet k odčerpání zásob tepla. Technologie zachytávání tepla ze Země se stane méně efektivní. Problém spočívá např. v nižší vodivosti hornin, která neumožňuje dostatečně rychlé doplňování tepla z odlehlejších míst.
Rada: Mějte na paměti, že pokud jsou použity nevhodné materiály pro tzv. vystrojení, nelze již vrt nikdy opravit. Vrt je potřeba provést v maximální kvalitě a z nejkvalitnějších materiálů.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda

Tepelné čerpadlo vzduch/voda je u nás nejběžnější variantou a je zároveň tou nejlevnější. Problém bývá často venkovní jednotka, která není dvakrát estetickou výhrou. A také vyšší hlučnost (to platí i pro tepelné čerpadlo země/voda, které je jen o něco méně hlučné). Nejde jen o papírové údaje. Zásadní je fyzické umístění venkovní jednotky. Hluk se šíří z kompresoru, ventilátoru, chladivového potrubí. Umístění na fasádu může způsobit přenos vibrací do domu. Klíčové jsou zkušenosti projektanta i montážníka.
Ideální chvíle na instalaci tepelného čerpadla je při stavbě nového domu.
Ideální chvíle na instalaci tepelného čerpadla je při stavbě nového domu.
Tepelné čerpadlo je potřeba napájet. Vychází se z předpokladu, že tepelné čerpadlo vzduch/voda i země/voda sníží spotřebovanou energii o polovinu. U některých tepelných čerpadel se udává, že sníží spotřebu až na jednu třetinu. Tuto spotřebu je možné řešit i fotovoltaikou. Ta ale v zimě téměř nic nevyrábí. Produkce sluneční elektrárny přes zimu stačí jen na pokrytí běžné spotřeby domu bez vytápění.
Důležitá je také účinnost tepelného čerpadla. Setkáte se s označením COP (Coefficient of Performance) nebo topný faktor. Jde o poměr získanou energií a energií spotřebovanou. U tepelných čerpadel je tento koeficient okolo 3. Někdy dosahuje až hodnoty 5. Při hodnotě 3 se z 1 kWh dodané elektřiny ze sítě získá 3 kWh. Přepočteno na finance při průměrné ceně elektřiny 10 Kč/kWh dojde k poklesu nákladů na 3,3 Kč/kWh. Laboratorní údaje se od těch skutečných obvykle liší v neprospěch klienta. Při úvahách proto počítejte vždy pro jistotu s horší než udávanou efektivitou.
Aby to nebylo tak jednoduché, COP není lineární, takže s vyšším (lepším) COP už tolik navíc neušetříte, jak vysvětlují odborníci. A nezapomínejte, že když se venkovní teplota sníží jen o pár stupňů pod obvykle udávaných 10, efektivita čerpadla okamžitě klesá o desítky procent! Stejně tak nevyužijete plný výkon tepelného čerpadla, když nemáte podlahové topení nebo máte špatně zateplený dům.
Tj. tepelné čerpadlo je skvělým pomocníkem u dnešních dobře navržených novostaveb, protože zákony ani neumožňují postavit špatně zateplený dům (nebyl by zkolaudován). Ovšem jen při předpokladu, že se stavba nachází v teplé nížině, kde se v zimě drží teploty po většinu zimy nad nulou. Do hor a do starých domů je stále mnohem výhodnější klasický kotel nebo kamna na dřevo. Dřevo se ovšem vyplatí mít i v novém domě minimálně jako zálohu pro případ nedávné energetické krize nebo jen tak pro radost, protože koukat na plápolající plameny prostě neomrzí. V takovém případě vám ovšem budou stačit jen cca 3 kubíky dřeva na každou zimu.
V zimních měsících dokáže fotovoltaika vyrobit jen minimum elektřiny, tepelné čerpadlo bude potřeba napájet ze sítě.
V zimních měsících dokáže fotovoltaika vyrobit jen minimum elektřiny, tepelné čerpadlo bude potřeba napájet ze sítě.
Vstupní cena elektrické energie je aktuálně problematickou proměnnou. Ještě v roce 2021 byla průměrná cena cca 5 Kč/kWh. V roce 2022 došlo k jejímu skokovému zvýšení téměř o 100 %, tedy na 10 Kč. Vytápění jde zajistit i jinými zdroji. Cena palivového dřeva přitom vzrostla za poslední rok pouze o necelých 10 %.

Tepelné čerpadlo na chlazení

Tepelné čerpadlo nemusí být určeno jen na vytápění a ohřev vody. Tepelné čerpadlo umožňuje výměnu energií, a to oběma směry. Je možné přepnout tok energií a přejít z vytápění na chlazení. Obecně platí, že pokud má tepelné čerpadlo dostatečný výkon na vytopení objektu v zimním období, má i dostatečný výkon na chlazení objektu v létě. Zeptejte se prodejce, jestli je vámi vybrané tepelné čerpadlo vhodné i na chlazení.

Nechte si vypracovat nabídky několika firem a počítejte

Mějte také pořád na paměti, že se bez elektřiny neobejdete. Tepelné čerpadlo je výdaj v řádech statisíců a návratností několika let, nebo i desítek let. A právě v návratnosti papírové a té skutečné může být velký rozdíl.
Tip Nerozhodujte se pouze podle ceny.
U správného rozhodnutí nejde jen o pořizovací cenu tepelného čerpadla. Podstatné informace o tepelném čerpadle, které byste měli sledovat:
 • topný výkon,
 • skutečný topný výkon při vybrané teplotě (např. -7°C),
 • záruku zahrnutou v ceně,
 • hlučnost,
 • typ zásobníku teplé vody (smaltovaný, kvalitnější nerezový),
 • energetickou účinnost při radiátorovém vytápění.
Vše si řádně přepočítejte. Nespoléhejte na propočty prodejců.
Vše si řádně přepočítejte. Nespoléhejte na propočty prodejců.
Pro objektivní srovnání si zjistěte, co je skutečně v ceně tepelného čerpadla a zda nebude potřeba ještě dokoupit a připlatit:
 • elektrokotel,
 • montáž zásobníku, čerpadel, kotle, potrubí, izolace,
 • připojení čerpadel, kotle a dalších komponentů,
 • ovládání mobilním telefonem,
 • vyhřívaná vana pro odvod kondenzátu,
 • konzole pro uložení tepelného čerpadla pod zem,
 • příplatek za nerezový zásobník.
Tepelná čerpadla na rozdíl např. od plynových kotlů nepotřebují obvykle revize. Většina tepelných čerpadel pro rodinné domy je hermeticky uzavřená a revize se jich netýkají. Doporučuje se i přesto provádět jednou ročně servisní kontroly. Což už se nedá říci o plynových kotlích, které musí projít revizí každé 3 roky. O to je např. využití palivového dřeva jednodušší a levnější.
Udělejte si vlastní výpočet nákladů na tepelné čerpadlo. Základem jsou tyto údaje:
 • roční spotřeba elektřiny pro vytápění radiátory,
 • roční spotřeba elektřiny pro ohřev vody,
 • roční spotřeba elektřiny pro provoz elektrokotle,
 • celková roční spotřeba elektřiny (v kWh) na základě předchozích tří údajů,
 • roční výdaje za elektřinu,
 • odhad ceny na 10 let,
 • roční provozní náklady tepelného čerpadla na vytápění a ohřev teplé vody (aktuální cena elektřiny je průměrně 10 Kč/kWh),
 • povinné servisní prohlídky, povinné roční revize chladivového okruhu.
Tip Levnější tepelné čerpadlo mívá obvykle vyšší spotřebu elektrické energie.
Ačkoliv je tepelné čerpadlo lákavé pro papírově uvedené úspory, neukvapte se s výběrem. Sejděte se s několika prodejci, nechejte si připravit více nabídek, ptejte se. Vždy se dozvíte něco nového, co vám pomůže udělat konečné rozhodnutí.

Jaká je vaše cena?

?
Tvrdé dříví
Nejprodávanější
Měkké dříví
?
?
Proč je to potřeba?
Sdílet článek
share iconshare iconshare iconshare icon

Neprošvihněte nové funkce!

Žádný spam a kdykoli se můžete odhlásit.

Buďte v obraze!

Pečlivě pracujeme na nových funkcích:

... jako je hlídací pes:
bude monitorovat cenu dřeva za vás a dá vám vědět, až bude nejlevnější.

... nalezení nejvýhřevnějšího paliva:
každá dřevina má jinou výhřevnost, kterou ovlivňuje i vlhkost - najdeme aktuálně nejlevnější cenu na jednotku tepla

... cenová mapa ČR:
zobrazí jaké jsou ceny v různých částech republiky, pro různé typy dřeva.


... je aktuálně cenově lepší suché/syrové a tvrdé/měkké:
skrze výpočet výhřevnosti spočítáme, která dřevina je vzhledem k podmínkám na trhu cenově nejvýhodnější.

... a mnoho dalšího!

Neprošvihněte nové funkce!

Žádný spam a kdykoli se můžete odhlásit.