Pojďme se na tepelné čerpadlo podívat kriticky:
U tepelného čerpadla země/voda je potřeba počítat s výdaji na hlubinný vrt. Vrt se ale nedá provést všude. Před prováděním vrtů je nutné zjistit, zda je možné na pozemku vrtat a do jaké hloubky. Problém to může být v chráněných krajinných oblastech, u důlních šachet, ochranných pásmech lázní nebo metra. Ještě než se pustíte do vrtů, budete si muset opatřit povolení a projekt na realizaci zemní sondy. Neobejdete se bez schválení pro hydrogeologický průzkum i schválení vodoprávním úřadem.
Pokud už máte založenou zahradu, může být tepelné čerpadlo země/voda poměrně krutý zásah do fungující zahrady. Místo hlubinného vrtu můžete zvolit plošný kolektor. V obou případech jde o finančně drahý výdaj, který vyžaduje prostor. Nutné je zajistit odvoz suti, což jsou další výdaje a čas, který oddaluje chvíli použití tepelného čerpadla.
Když je kolektor špatně umístěn a nerespektuje schopnost horniny předat teplo, projeví se to na kvalitně trávy na povrchu. Špatně zvolená hloubka potrubí, nedostatečná rozteč nebo špatná délka potrubí vedou k ochlazování okolní půdy. Kolektor nestíhá regenerovat, ale ani tepelné čerpadlo nepracuje na plný výkon a nespoří tolik, kolik by mohlo.
Při instalaci plošných kolektorů utrží vaše zahrada pořádnou ránu.
Aktuálně se vrty provádějí nejčastěji do hloubky 150 metrů. Větší hloubka znamená vyšší teplotu horniny. Sonda bude mít ve větší hloubce vyšší akumulační potenciál, náklady na hlubší vrt však budou vyšší. V tomto ohledu je nutné znovu přepočítat návratnost investice.
Ačkoliv je Země nevyčerpatelná zásobárna energie, u geotermálních vrtů může podle studií docházet k odčerpání zásob tepla. Technologie zachytávání tepla ze Země se stane méně efektivní. Problém spočívá např. v nižší vodivosti hornin, která neumožňuje dostatečně rychlé doplňování tepla z odlehlejších míst.
Rada Mějte na paměti, že pokud jsou použity nevhodné materiály pro tzv. vystrojení, nelze již vrt nikdy opravit. Vrt je potřeba provést v maximální kvalitě a z nejkvalitnějších materiálů.
Tepelné čerpadlo vzduch/voda je u nás nejběžnější variantou a je zároveň tou nejlevnější. Problém bývá často venkovní jednotka, která není dvakrát estetickou výhrou. A také vyšší hlučnost (to platí i pro tepelné čerpadlo země/voda, které je jen o něco méně hlučné). Nejde jen o papírové údaje. Zásadní je fyzické umístění venkovní jednotky. Hluk se šíří z kompresoru, ventilátoru, chladivového potrubí. Umístění na fasádu může způsobit přenos vibrací do domu. Klíčové jsou zkušenosti projektanta i montážníka.
Ideální chvíle na instalaci tepelného čerpadla je při stavbě nového domu.
Tepelné čerpadlo je potřeba napájet. Vychází se z předpokladu, že tepelné čerpadlo vzduch/voda i země/voda sníží spotřebovanou energii o polovinu. U některých tepelných čerpadel se udává, že sníží spotřebu až na jednu třetinu. Tuto spotřebu je možné řešit i fotovoltaikou. Ta ale v zimě téměř nic nevyrábí. Produkce sluneční elektrárny přes zimu stačí jen na pokrytí běžné spotřeby domu bez vytápění..
Důležitá je také účinnost tepelného čerpadla. Setkáte se s označením COP (Coefficient of Performance) nebo topný faktor. Jde o poměr získanou energií a energií spotřebovanou. U tepelných čerpadel je tento koeficient okolo 3. Někdy dosahuje až hodnoty 5. Při hodnotě 3 se z 1 kWh dodané elektřiny ze sítě získá 3 kWh. Přepočteno na finance při průměrné ceně elektřiny 10 Kč/kWh dojde k poklesu nákladů na 3,3 Kč/kWh. Laboratorní údaje se od těch skutečných obvykle liší v neprospěch klienta. Při úvahách proto počítejte vždy pro jistotu s horší než udávanou efektivitou.
V zimních měsících dokáže fotovoltaika vyrobit jen minimum elektřiny, tepelné čerpadlo bude potřeba napájet ze sítě.
Vstupní cena elektrické energie je aktuálně problematickou proměnnou. Ještě v roce 2021 byla průměrná cena cca 5 Kč/kWh. V roce 2022 došlo k jejímu skokovému zvýšení téměř o 100 %, tedy na 10 Kč. Vytápění jde zajistit i jinými zdroji. Cena palivového dřeva přitom vzrostla za poslední rok pouze o necelých 10 %.
Tepelné čerpadlo nemusí být určeno jen na vytápění a ohřev vody. Tepelné čerpadlo umožňuje výměnu energií, a to oběma směry. Je možné přepnout tok energií a přejít z vytápění na chlazení. Obecně platí, že pokud má tepelné čerpadlo dostatečný výkon na vytopení objektu v zimním období, má i dostatečný výkon na chlazení objektu v létě. Zeptejte se prodejce, jestli je vámi vybrané tepelné čerpadlo vhodné i na chlazení.
Mějte také pořád na paměti, že se bez elektřiny neobejdete. Tepelné čerpadlo je výdaj v řádech statisíců a návratností několika let, nebo i desítek let. A právě v návratnosti papírové a té skutečné může být velký rozdíl.
Tip Nerozhodujte se pouze podle ceny.
U správného rozhodnutí nejde jen o pořizovací cenu tepelného čerpadla. Podstatné informace o tepelném čerpadle, které byste měli sledovat:
_ Vše si řádně přepočítejte. Nespoléhejte na propočty prodejců._
Pro objektivní srovnání si zjistěte, co je skutečně v ceně tepelného čerpadla a zda nebude potřeba ještě dokoupit a připlatit:
Tepelná čerpadla na rozdíl např. od plynových kotlů nepotřebují obvykle revize. Většina tepelných čerpadel pro rodinné domy je hermeticky uzavřená a revize se jich netýkají. Doporučuje se i přesto provádět jednou ročně servisní kontroly. Což už se nedá říci o plynových kotlích, které musí projít revizí každé 3 roky. O to je např. využití palivového dřeva jednodušší a levnější.
Udělejte si vlastní výpočet nákladů na tepelné čerpadlo. Základem jsou tyto údaje:
Tip Levnější tepelné čerpadlo mívá obvykle vyšší spotřebu elektrické energie.
Ačkoliv je tepelné čerpadlo lákavé pro papírově uvedené úspory, neukvapte se s výběrem. Sejděte se s několika prodejci, nechejte si připravit více nabídek, ptejte se. Vždy se dozvíte něco nového, co vám pomůže udělat konečné rozhodnutí.