Venkovní krb - Zdroj: Favi.cz

Venkovní krb: Jak ho vybrat a kam umístit?

25.2.2023 (před rokem) | doba čtení: 3 minuty

O úroveň lepší gastronomický zážitek

Grilování patří mezi oblíbené letní aktivity. Nabídka grilů je dnes skutečně pestrá a už dávno nemusíme vybírat jen ze základních plechových modelů. Jednou z variant jsou plynové grily, které umožňují regulaci teploty, lze je jednoduše ovládat a snadno přenést na jakékoli místo na zahradě. Je u nich ovšem třeba počítat s kratší životností a také s tím, že vám nikdy nenabídnou příjemný pohled do plamenů ani vašemu jídlu nepropůjčí unikátní „vůni a chuť dřeva“.

Alternativním řešením k plynovým nebo elektrickým grilům tak mohou být čím dál populárnější zahradní krby. Ty představují trvalejší řešení (samozřejmě v závislosti na vybraném typu), elegantní design a také multifunkční využití. Palivové dřevo navíc stále platí za spolehlivý a dostupný topný materiál.

Zahradní krb plně nahradí otevřené ohniště a některé modely potom kromě grilování umožňují i uzení. Pokud odhlédneme čistě od gastronomické stránky, zahradní krby lze využít i k vytápění alespoň částečně krytého venkovního posezení.Venkovní krb Zdroj: Favi.cz

Vyberte si správný model podle svých preferencí

Krby jsou k dispozici v různých provedeních. Některé mohou stát samostatně kdekoli na zahradě, jiné lze přičlenit k zastřešené pergole nebo terase. V takovém případě nezapomeňte prodloužit komín, aby kouř odcházel skutečně jen tam, kam má, a nezkazil vám jinak příjemné posezení. Tento aspekt je nutné zvážit už při pořízení krbu, protože některé modely mohou mít možnost prodloužení komínu omezenou svými konstrukčními vlastnostmi. Vždy je totiž třeba, aby komín, jeho průduchy a ohništní otvor měly správné rozměry, a zajišťovaly tak odpovídající tah.

Jednotlivé krby se od sebe dále liší použitými materiály. Nejčastějším materiálem je beton, můžeme se ale setkat také s krby, které jsou kompletně vyrobeny z litiny nebo ocelového plechu. Případně na to můžete jít tradičně a pustit se do stavby zděného krbu. Tady už je ale třeba počítat s jistým úsilím, které budete muset investovat. Oblíbenějším řešením se proto v posledních letech staly právě betonové krby, které vám přijdou ve formě jednoduché stavebnice s podrobným návodem, a vy si je během pár hodin sami sestavíte.

Při výběru materiálu, konstrukčního řešení a konkrétního modelu nezapomeňte zohlednit své vlastní preference. Bude krb součástí pergoly? Měl by vám sloužit jen pár sezón, nebo sháníte skutečně „nesmrtelný“ model? Chcete se pustit nejen do grilování, ale zajímá vás také uzení? To všechno hraje důležitou roli.

Hledáme nejlepší místo

Najít pro krb to správné místo může být pořádný oříšek. Někde překáží větve stromů, jinde by překážel samotný krb v průchodu zahradou. Kromě toho je třeba pracovat i s nástrahami počasí. Krb by měl být v ideálním případě chráněn před větrem, otevřené prostranství tedy nebude tou nejlepší volbou. Čistě z praktického hlediska je potom vhodné umístit krb tak, abyste ho měli jednoduše „po ruce“. Měl by být snadno přístupný z domova, především tedy z kuchyně, a také z vašeho venkovního posezení. Nikdo z nás asi nechce při grilování přecházet několikrát přes celou zahradu. Úplnou izolací grilu byste se navíc ochudili i o teplo z něj vycházející a už zmíněnou atmosféru, kterou navozuje uklidňující pohled do plamenů a příjemný zvuk praskajícího dřeva.

Sdílet článek
share iconshare iconshare iconshare icon

Neprošvihněte nové funkce!

Žádný spam a kdykoli se můžete odhlásit.

Buďte v obraze!

Pečlivě pracujeme na nových funkcích:

... jako je hlídací pes:
bude monitorovat cenu dřeva za vás a dá vám vědět, až bude nejlevnější.

... nalezení nejvýhřevnějšího paliva:
každá dřevina má jinou výhřevnost, kterou ovlivňuje i vlhkost - najdeme aktuálně nejlevnější cenu na jednotku tepla

... cenová mapa ČR:
zobrazí jaké jsou ceny v různých částech republiky, pro různé typy dřeva.


... je aktuálně cenově lepší suché/syrové a tvrdé/měkké:
skrze výpočet výhřevnosti spočítáme, která dřevina je vzhledem k podmínkám na trhu cenově nejvýhodnější.

... a mnoho dalšího!

Neprošvihněte nové funkce!

Žádný spam a kdykoli se můžete odhlásit.