Jak na ekologické vytápění domu

22.11.2023 (před 6 měsíci) | doba čtení: 4 minuty
Dnes bych se rád podíval na všechny nejběžnější způsoby vytápění z pohledu ekologie, tj. udržitelnosti. Pokud hledáte způsob, jak mít doma i během zimy teplo, ale zároveň tím co nejméně zatěžovat životní prostředí, po přečtení byste měli znát odpověď.

Elektřina

Elektrický proud vypadá v místě spotřeby asi nejzeleněji. Zdání ovšem v tomto případě klame snad nejvíc. Stačí se podívat na tzv. energetický mix - kde se elektřina bere. V naší zemi pochází i k roku 2022 nejvíc elektřiny z uhlí. Celých 36,8 %. Z 93 % jde o méně kvalitní hnědé uhlí. A jak jistě víte, uhlí patří mezi fosilní paliva, tedy ty, které produkují oxid uhličitý oteplující naši planetu. Z uhlí se do ovzduší navíc dostávají i další nežádoucí látky jako například jemné prachové částice a oxidy dusíku.
Věděli jste, že se Česko otepluje víc než jiné země?
Dalších víc jak 10 % má na svědomí plyn, který patří také mezi fosilní paliva. Elektřina tak bohužel zelená rozhodně není. A bude tomu v dohledné době jinak? Podle politiků rozhodně ne, protože přesun na obnovitelné zdroje není v globálním měřítku vůbec jednoduchý.
Říkáte si, že používáte tepelné čerpadlo a solární panely, takže se Vás tento fakt netýká? Bohužel to pravda není, neboť i když snížíte spotřebu elektřiny o dvě třetiny, stále bude zmíněných 36,8 % z uhlí a 10,4 % z plynu. A solární panely hrají ve vytápění mizernou roli, neboť přes zimu, kdy je topná sezóna, produkují zlomek energie, jak už jsme psali v jiném článku, kde je graf produkce elektřiny z FVE během roku.
Jedna cesta k zelené elektřině i během zimy nicméně existuje, ale stále je tak trochu teoretická. Společnost Nano Energies se chlubí tím, že vznikla právě jako zelená alternativa. Tvrdí, že vykupují opravdu jen elektřinu z obnovitelných zdrojů, kterými jsou například větrné elektrárny, bioplynové stanice apod. Ze zisků navíc chtějí podporovat vznik nových udržitelných elektráren, kterých je pro všechny občany naší země stále stejně nedostatek. Pokud jim věříte, můžete své svědomí očistit alespoň takto.

Plyn

Jak už jsme si řekli, plyn zasahuje i do produkce elektřiny. Jen ve stručnosti připomenu, že i plyn patří mezi neobnovitelné zdroje elektřiny. Přirozeně vzniká miliony let. Spálením se uvolňuje oxid uhličitý, který by se jinak do ovzduší nedostal stejně jako u uhlí. Globálním oteplováním roztávají navíc také třeba jezera na Sibiři, ze kterých se uvolňují další skleníkové plyny a efekt se násobí. Ale o to už je jiné téma.
V přepočtu na kWh spálíte ještě ke všemu stejné množství, jako kdybyste vytápěli domov přímotopem oproti tepelnému čerpadlu, které šetří alespoň cca ony ⅔ energie.

Palivové dřevo

Dřevo je de facto jediným člověkem objeveným zdrojem tepla, které se osvědčilo v čase. Je takřka všude kolem nás. Když se spálí, během pár let doroste nové, čímž se oxid uhličitý vrátí zpět do dřeva. Zapálit a uhasit jde jednoduše i bez kotle. Při správném pálení se z něj neuvolňuje skoro žádný kouř. A když už, jde o v přírodě nejpřirozenější emise, které se v ní snadno a rychle rozkládají. Je to jediná energetická jistota, která nám může pomoci i v boji proti globálnímu oteplování už teď.
Je pravdou, že těžba dřeva dnes ze 100 % ekologická rozhodně není, ale snadno ji společně můžeme transformovat na ekologickou. Motorovky i auta už dnes existují i na akumulátory, které lze snadno nabíjet v době, kdy zrovna svítí slunce. Jak totiž píše Lars Mitting ve své knize Dřevo, na kácení a dopravu padne v opačném případě na každý 1 prms dřeva přibližně 2,5 litru benzínu - fosilního paliva. A tak málo jen v případě, že se dřevo veze z blízkého lesa.
Už víte, jak na ekologické vytápění domu, jak jsem sliboval v úvodu? Pokud ano, vyberte si jednu z cest a přidejte se k naší komunitě, která chce v ČR zase jednou hrát hokej na rybníku, zalévat zahrádku z obyčejné kopané studny místo 100 m hlubokého vrtu apod.
Zelené elektřiny v nejbližších letech nebude dostatek pro všechny už jen kvůli přechodu na elektromobilitu a tepelná čerpadla. Je třeba hledat jiné reálné alternativy minimálně na těch několik mnoho přechodných let. Štěstím je, že dřevo je ze všech možností nejlevnější.

Jaká je vaše cena?

?
Tvrdé dříví
Nejprodávanější
Měkké dříví
?
?
Proč je to potřeba?
Sdílet článek
share iconshare iconshare iconshare icon

Neprošvihněte nové funkce!

Žádný spam a kdykoli se můžete odhlásit.

Buďte v obraze!

Pečlivě pracujeme na nových funkcích:

... jako je hlídací pes:
bude monitorovat cenu dřeva za vás a dá vám vědět, až bude nejlevnější.

... nalezení nejvýhřevnějšího paliva:
každá dřevina má jinou výhřevnost, kterou ovlivňuje i vlhkost - najdeme aktuálně nejlevnější cenu na jednotku tepla

... cenová mapa ČR:
zobrazí jaké jsou ceny v různých částech republiky, pro různé typy dřeva.


... je aktuálně cenově lepší suché/syrové a tvrdé/měkké:
skrze výpočet výhřevnosti spočítáme, která dřevina je vzhledem k podmínkám na trhu cenově nejvýhodnější.

... a mnoho dalšího!

Neprošvihněte nové funkce!

Žádný spam a kdykoli se můžete odhlásit.